Nyheter
Finnøy med strategisk leveranse til Wilson-serie
Finnøy Gear & Propeller har inngått kontrakt om leveranse av komplette fremdriftssystemer til en ny serie på åtte lasteskip som skal bygges for det norske rederiet Wilson ASA. Skipene skal bygges ved Udupi Cochin Shipyard Ltd. i India, og er utviklet med design fra det nederlandske selskapet Conoship International. Prosjektet markerer et viktig samarbeid mellom norsk maritim teknologi, europeisk skipsdesign og asiatiske verftsressurser.
Komplett leveranse med avansert teknologi Leveransen fra Finnøy inkluderer girsystem av typen «twin in – single out» 2G42-60F, vripropellsystem P78 med Ø3,6 meter i dyse, samt femte generasjon fjernstyringssystem. Utstyret skal leveres i løpet av en treårsperiode fra 2025 til 2027. Det er en omfattende og strategisk viktig eksportkontrakt for Finnøy og understreker selskapets posisjon som leverandør av pålitelige og robuste fremdriftsløsninger i det internasjonale markedet.
TYDELIG ANERKJENNELSE
– At en aktør som Wilson ASA velger å satse på norsk teknologi og produksjon for dette prosjektet, er en tydelig anerkjennelse av kvaliteten og påliteligheten som ligger i produktene utviklet ved Finnøy. Særlig i et marked preget av høy konkurranse og rask teknologisk utvikling er det avgjørende å kunne tilby driftssikre, kostnadseffektive og fremtidsrettede løsninger, sier Nils Erling Finnøy, daglig leder i Finnøy.
Wilson ASA har hovedkontor i Bergen og opererer en av Europas største short sea-flåter, med rundt 140 skip i aktiv drift. Rederiet har i en årrekke vært en betydelig aktør innenfor bulktransport langs den europeiske kystlinjen, og har lagt stor vekt på langsiktige investeringer i effektiv og bærekraftig tonnasje.
HELHETLIG MARITIMT ØKOSYSTEM
Finnøy Gear & Propeller har over 140 års erfaring innen utvikling og produksjon av fremdriftssystemer, og har levert utstyr til en rekke fartøy globalt innen offshore, fiskeri, havbruk, yachter, forskningsskip og ferger. Selskapet er kjent for teknologisk presisjon, kundetilpassede løsninger og lang levetid på utstyret.
I tillegg til leveransene fra Finnøy, er Norwegian Electric Systems valgt som system integrator til skipene. Samlet representerer prosjektet en solid verdikjede med norsk teknologi og kompetanse i sentrum. Den samlede løsningen bidrar til økt energieffektivitet, redusert vedlikeholdsbehov og forberedelse for fremtidige miljøkrav.
STANDARDISERTE SERIER
En viktig del av den grønne omstillingen Byggingen ved Udupi Cochin Shipyard Ltd. gjenspeiler en økende tendens der europeiske rederier samarbeider med asiatiske verft om nybygg i standardiserte serier. At fremdriftssystemet er levert av norske teknologileverandører, understreker Norges sterke posisjon innen maritim teknologi og bærekraftige løsninger. Dette prosjektet illustrerer hvordan norsk industri bidrar til lavutslippsfartøy og energieffektivisering i den globale skipsfarten.
– Prosjektet er et eksempel på hvordan høyteknologiske norske løsninger spiller en sentral rolle i den grønne omstillingen av shippingnæringen. Gjennom samarbeid med rederier og verft i ulike deler av verden, bidrar norske bedrifter til utvikling av mer bærekraftig og effektiv sjøtransport, sier Nils Erling Finnøy.
Finnøy Gear & Propeller vil være til stede på Nor-Shipping 2025 på stand E04-14, hvor selskapets representanter står klare til å møte kunder, partnere og andre interessenter. Daglig leder Nils Erling Finnøy vil sammen med salgssjef Arne Kristian Nogva og markedssjef Norunn Finnøy være tilgjengelige for å presentere selskapets løsninger, diskutere pågående og kommende prosjekter, samt dele innsikt om utviklingen innen maritim fremdriftsteknologi.
Relaterte artikler
-
Cochin Shipyard velger Vard design
05.09.2024 -
Leverer fremdriftssystem til fire tankskip
20.06.2017 -
Ny kontrakt til Vard Electro
13.09.2016 -
Havyard-suksess i India
29.05.2012 -
Ny India-kontrakt for Havyard
16.11.2011 -
Første Havyard-skip bygd i India
10.10.2011 -
Nybyggingskontrakt til Havyard Leirvik
03.11.2008 -
Nye storkontrakter til Wärtsilä
31.10.2008