Nyheter
Flyte arrangerer Vannvettuka 2026
Fra markeringen av de 95 menneskene som mistet livet i drukning i 202. Foto: Hanne Lin Rossow Prestegård Flyte
Dette innholdet er forbeholdt abonnenter
Abonner eller logg inn for å se innholdet
Aktivitet i og ved vann er en grunnleggende del av norsk sommerkultur – og slik skal det fortsatt være. Samtidig skygger dystre tall for den norske sommersolen. Hvert år mister rundt 90 personer livet i drukningsulykker, og sommermånedene juni, juli og august er ofte de mest utsatte. Bare i juli 2025, da sommervarmen for alvor kom til Norge, omkom 15 personer i drukning.
– Altfor mange familier mister noen de er glade i hvert eneste år. Vannvettuka handler om å sette søkelys på vannsikkerhet og skape trygghet for både barn og voksne, sier Mia Bergmann, daglig leder i Flyte.
Paraplyorganisasjonen Flyte, som samler 21 frivillige organisasjoner som arbeider med vannsikkerhet og drukningsforebygging i Norge, inviterer nå til Vannvettuka 2026.
EN NASJONAL KULTUR FOR VANNVET
Målet er å bygge en nasjonal kultur for vannvett, på samme måte som Norge over tid har bygget sterke tradisjoner for trafikksikkerhet og fjellvett. Vannvettuka handler om å forebygge ulykker før de skjer.
«Ett liv tapt til drukning er ett for mye», sa statsminister Jonas Gahr Støre på den internasjonale dagen for forebygging av drukning. I 2023 vedtok regjeringen en nullvisjon for drukning som skulle følges opp med en handlingsplan. Flyte mener oppfølgingen så langt har vært mangelfull.
– Regjeringen har vedtatt en nullvisjon mot drukning, men nå risikerer de å undergrave sin egen ambisjon. En nullvisjon kan ikke bare være ord i festtaler – den må følges opp med prioriteringer i budsjettene og konkrete tiltak. Trygghet ved vann kan ikke behandles som en salderingspost, sier Bergmann.