Nyheter
Miljøvennlig kontrakt til Westcon Yards
Westcon Yards har nylig signert kontrakt med Fjord1 for hybridisering av tre 120-bilers ferjer. Verftet i Florø posisjonerer seg dermed som en av Norges ledende leverandører av batteridrevne ferjer.
Kontrakten har en samlet verdi på rundt 200 millioner kroner. Ferjene skal etter hvert nyttes i ferjesambandet Halsa-Kanestraum som er en del av E39 i Møre og Romsdal, forteller verftet i en pressemelding.
GLEDELIG
– Dette er veldig gledelig, sier verftsdirektør ved Westcon Yard Florø, Trygve Solaas. Dette er en viktig kontrakt for oss som selskap og et viktig signal til våre ansatte. Denne kontrakten smaker ekstra godt i disse dager hvor koronasituasjonen preger oss alle. Den første fergen vil starte ombyggingen 1. august.
Ferjeselskapet Fjord1 ASA er et børsnotert selskap og er et ledende ferjeselskap i Norge. Med sine 1200 ansatte er de også aktive innen hurtigbåt, catering, og fjordbasert reiseliv. Selskapet har en uttalt målsetting om å være best på miljøvennlig og pålitelig transport, og arbeider kontinuerlig med å utvikle nybygg i verdensklasse.
GODE REFERANSER
– Westcon Yards vant denne kontrakten i sterk konkurranse med andre gode verft. De har gode referanser på større ombygginger, men også det å elektrifisere ferjer til batteridrift. Fjord1 har gode erfaringer med Westcon Yards og vi er veldig trygge med å plassere denne ordren hos dem, sier teknologi- og prosjektdirektør i Fjord1 ASA, Nils Kristian Berge.
Trygve Solaas mener Westcons satsing på grønne løsninger for skips farten er en utvikling som kommer til å fortsette og selskapet har en klar strategi om å være det ledende miljøvennlige verftet i Norge.
Relaterte artikler
-
Hybride batterieletriske hurtigbåter fra Oma
17.01.2022 -
-
Boreal har overtatt elferja Malmefjord
09.06.2021 -
-
Boreal bygger to elferjer i Nederland
28.05.2020 -
-
Color Hybrid snart i rute
02.08.2019 -
Ombyggingskontrakt til Baatbygg AS
15.02.2019 -
Fjord1 med automatisk fjordkryssing
17.04.2018 -
Skal bygge elektrisk ferje til Boreal
05.01.2018 -
Krysser fjorden automatisk
12.04.2017 -
Ulstein Verft skal bygge hybridgigant
25.01.2017 -
Fergekontrakt til Vard Brevik
10.01.2017 -
Ferjekontrakt til Fiskerstrand Verft
27.05.2016